JANUSZ KORCZAK

Janusz Korczak urodził się 22 lipca 1878 roku jako Henryk Goldszmit, syn adwokata, w zasymilowanej bogatej rodzinie żydowskiej. Ze względu na wczesną śmierć ojca, jako młodziutki chłopiec musiał zarabiać na utrzymanie rodziny i swoją naukę. Został lekarzem, pedagogiem, dał się poznać również jako pisarz i publicysta. Całe swoje życie poświęcił dzieciom i ich problemom - współtworzył sierocińce (Dom Sierot, Nasz Dom), szpitale dziecięce, działał społecznie w ruchu bezpłatnych czytelni,Towarzystwie Dobroczynności i Towarzystwie Kolonii Letnich. Był twórcą nowych, prekursorskich teorii pedagogicznych - był wrogiem kar cielesnych oraz zawstydzania dzieci, promował zaś trzy zasady wychowawcze: współgospodarzenie, współzarządzanie, oddziaływanie opinii społecznej; był też gorącym orędownikiem przestrzegania Praw Dziecka.

W dorobku literackim Korczaka możemy znaleźć pozycje dla dorosłych (m.in. Jak kochac dziecko, 1920, Prawo dziecka do szacunku) oraz dla dzieci (Król Maciuś Pierwszy, Kajtuś Czarodziej). W czasie II wojny światowej opiekował się dziećmi w getcie warszawskim - wraz z nimi został wywieziony do obozu w Treblince i tam zginął 6 sierpnia 1942 roku.

Opracowała p. Katarzyna Rusak - Szumilas