Get Adobe Flash player

Odwiedza nas 260 gości oraz 0 użytkowników.

„Książki Naszych Marzeń” – Program Ministerstwa Edukacji Narodowej w naszej szkole

Czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia. Ważne jest, aby zainteresować ucznia czytaniem już na poziomie szkoły podstawowej. Dlatego tak istotne jest, aby uczeń miał dostęp do książek, które go zainteresują, wciągną, zaintrygują. Tylko w ten sposób można rozwijać u dziecka kompetencje czytania ze zrozumieniem oraz ukształtować u niego nawyk czytania i spowodować, aby sięgało po książki również w dorosłym życiu.

Celem głównym programu jest wsparcie organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w obszarze rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania.

Program „Książki Naszych Marzeń” wzbogacił ofertę naszej biblioteki o atrakcyjne dla uczniów książki o tematyce bliskiej ich współczesnym doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata.

W związku z programem zostały podjęte liczne działania, które zachęcają do większego zainteresowania się czytelnictwem wśród naszych uczniów.

Dotychczas zostały zrealizowane następujące działania:

„Promujemy czytelnictwo”

Uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty zachęcające do czytania.

ksiazki2016_1.JPG - 112.69 KB

„Święta z książką”

Klasy II wzięły udział w projekcie „Święta z książką”. Podczas lekcji bibliotecznych uczniowie utrwalili sobie zwyczaje świąteczne panujące w naszym regionie oraz zapoznały się ze zwyczajami świątecznymi panującymi we Francji, na podstawie przygód Mikołajka. Mikołajek to bohater serii książek „O Mikołajku” autorstwa René Goscinny'ego. Rezultatem tych lekcji były listy do św. Mikołaja w dość nietypowej formie. Listy były wykonane w formie plakatu i były to prośby o prezenty… nie dla siebie.

ksiazki2016_5.JPG - 106.44 KB

Więcej o Mikołajku – bohaterze książki możecie się dowiedzieć z wystawki w bibliotece i oczywiście wypożyczając książki J

ksiazki2016_2.JPG - 80.19 KB

„Wymień lub podaruj”

Chętni uczniowie wzięli udział w wymianie książek. Osoby zainteresowane przynosiły książki do biblioteki. W umówionym terminie mogli przyjść i dostać w zamian inną książkę lub podarować swoją do biblioteki. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, ale także nauczycieli. Na pewno będzie powtarzana cyklicznie.

ksiazki2016_3.jpg - 111.58 KB

„Historia książki”

Klasy IV wzięły udział w lekcji bibliotecznej poświęconej wiedzy na temat książki i jej historii. Uczniowie dowiedzieli  się między innymi o rodzajach pisma od zarania dziejów, o historii książki począwszy od glinianych tablic, poprzez książki drukowane,  a skończywszy na książkach w formie e-booków.

ksiazki2016_4.JPG - 114.02 KB

Uczniowie naszej szkoły chętnie sięgają po książki, które znajdują się w naszej bibliotece. Z przyjemnością i dużym zainteresowaniem rozmawiają o ulubionych autorach czy bohaterach, a także z wielką ochotą biorą udział w projektach promujących czytelnictwo.

„Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości,

chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.”

Ambroży Grabowski

(polski historyk, księgarz, kolekcjoner, archeolog

i antykwariusz, autor przewodników po Krakowie).

Ewelina Ciślak

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!