„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Tak mówi stare, polskie przysłowie. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Pomysłowość dziewcząt w wyszukiwaniu sposobów, aby poznać swoją przyszłość, szczególnie tą uczuciową, była niewyczerpana. Wszystkim tym zabiegom magicznym patronował św. Andrzej - opiekun panien na wydaniu. Pomagał on w poznaniu imienia przyszłego męża, jego pochodzenia i stanu posiadania. Był również uważany za najlepszego powiernika i orędownika dziewczęcych pragnień i modlitw dotyczących dobrego zamążpójścia i starań o odwzajemnioną miłość. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja, a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki.

Wieczór andrzejkowy stanowił okazję do spotkania się w gronie kolegów i koleżanek z różnych klas. Dobrą zabawę umilały tradycyjne wróżby andrzejkowe. Do najpopularniejszych należały: lanie wosku, wróżba z butów, wróżba z talerzykami, wróżenie z cyfr. Andrzejki to świetna zabawa dla każdego. Dodatkową atrakcją tegorocznej zabawy andrzejkowej był konkurs na „Dziwne nakrycia głowy”. Uczniowie popisali się dużą kreatywnością. Jury doceniło wkład własny i inwencję uczestników.

andrzejki2015_4.JPG - 57.65 KB

I miejsce zajęła Patrycja Kornaś, II miejsce - Nikola Dudek, III miejsce - Igor Tracz.

andrzejki2015_1.jpg - 81.17 KB

Wszyscy, którzy zaprezentowali swoje pomysły, otrzymali drobne upominki.

Zabawa andrzejkowa to nie tylko wróżby, ale także świetna zabawa na parkiecie. Inspirującą oprawę muzyczną przygotował Bartek Piwowarczyk.

andrzejki2015_2.jpg - 98.39 KB

andrzejki2015_3.jpg - 88.00 KB