Szach mat

Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Ten rodzaj zajęć stwarza bowiem nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy i fantazji, kształci wyobraźnię przestrzenną, pamięć i uwagę, a przede wszystkim inicjuje sytuacje wymagające logicznego myślenia. Z pedagogicznego punktu widzenia szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Młody człowiek poprzez udział w grze w szachy kształci te cechy charakteru, które są nieodzowne do zwycięstwa nie tylko we wszelkich zawodach sportowych, ale i w życiu. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, wytrwałość, przezorność, odwagę i poczucie odpowiedzialności za własne decyzje.

W związku z brakiem środków finansowych Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój na kontynuację projektu „Edukacja przez szachy w szkole”, realizowanym w SP nr2 w latach 2014-2016, a jednocześnie dużym zainteresowaniem uczniów nauką gry w szachy, postanowiono przeznaczyć jedną godzinę zajęć wychowania fizycznego w klasie drugiej na rozwój zainteresowań tą dyscypliną sportu.

Autorka innowacji pedagogicznej: Ewa Kupiec

Słodki szach

5 marca 2017 r. w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach odbył się szachowy turniej „Słodki szach”, w którym nasza szachistka Rozalia Bandoła, uczennica klasy II, zajęła IV miejsce.

Czytaj więcej: Słodki szach