Spotkania z kulturą żydowską

Historia Żydów na ziemiach polskich.
Nasze spotkania z kulturą żydowską w klasach VII-VIII

Podstawowym motywem stworzenia programu innowacji była potrzeba i konieczność uświadomienia młodym ludziom, że „nie ma historii Żydów bez historii Polski, tak jak nie ma historii Polski bez historii Żydów polskich”. Ponadto w czasach kiedy tak bardzo radykalizują się nastroje społeczne trzeba przypominać tragedię Holokaustu i głośno przeciwstawiać się krzywdzącym stereotypom, które doprowadziły do niemal całkowitej eksterminacji Żydów polskich.

Koncepcja programu zakłada realizację takich działań edukacyjnych, które będą dla ucznia atrakcyjne w treści i formach, pozwolą mu wchodzić w różne role, rozwijać wyobraźnię historyczną, polonistyczną i artystyczną, tworzyć twórcze teksty mówione i pisane oraz inne oryginalne wytwory  i prezentować je na forum szkoły, środowiska lokalnego.

W programie występuje korelacja kształcenia literackiego, językowego i kulturowego, przyjęte działania łączą ponadto w sobie elementy wiedzy polonistycznej, historycznej, z zakresu sztuki i teatru, co pozwala na zdobywanie przez uczniów wszystkich umiejętności wymaganych przez podstawę programową.

Autorki innowacji pedagogicznej:
Ewelina Ciślak, Justyna Nieć, Katarzyna Rusak-Szumilas