Get Adobe Flash player

Odwiedza nas 375 gości oraz 0 użytkowników.

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

W dniu 17.03.2017 r. klasy Ia i IIc wyjechały wcześnie rano do Kopalni Soli w Bochni. Jest to najstarszy, czynny zakład przemysłowy w Europie. Sól kamienną odkryto tu w 1248 r., a 3 lata później uruchomiono jej wydobycie.

Zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu windą ponad 200 m pod ziemię i ruszyli na około 2 km szlak. Przeszli jednym z chodników kopalnianych do podziemnej kolejki, która zawiozła wszystkich do następnej stacji. Emocji było co niemiara, tym bardziej, że po drodze spotkali się z duchem Cystersów i duchem Bolesława Wstydliwego, który osobiście opowiedział o tym, jam to się stało, że nadano mu właśnie taki przydomek. Oglądali dawne urządzenia pracujące w kopalni. Wiedzą już, co to Kosz Rabsztyński, Kierat Warzyński, koło wodne. Oglądali maszyny, które tam pracowały, m.in. maszyny parowe. Byli w stajni, gdzie kiedyś przebywały pracujące konie. Wiedzą, kim byli wypalacze metanu, co to bałwan solny i wózek górniczy. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich 140 m zjeżdżalnia. Szkoda tylko, że nie mogli z niej zjechać, bo nie mają jeszcze skończonych 9 lat. Jest to więc powód do tego, aby wrócić tu za rok. Na koniec podziwiali kaplicę św. Kingi i było to jedyne miejsce podczas zwiedzania, gdzie mogli chwilę odpocząć i ruszyć dalej do komory Warzyn, aby się posilić i pograć w piłkę na boisku pod ziemią. To była naprawdę wspaniała wycieczka, pokazująca trud i niebezpieczeństwa związane z wydobywaniem soli. Warto zaznaczyć, że w 2000 r. decyzją prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego bocheńska żupa została uznana za Pomnik Historii, a w 2013 r. została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

bochnia2017_1.jpg - 88.86 KB

bochnia2017_2.jpg - 89.20 KB

bochnia2017_3.jpg - 91.68 KB

bochnia2017_4.jpg - 86.73 KB

bochnia2017_5.jpg - 97.97 KB

bochnia2017_6.jpg - 87.86 KB

bochnia2017_7.jpg - 90.52 KB

Halina Mazur, Marzena Gzyl
marzec 2017

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!