Get Adobe Flash player

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

Wycieczka do Tarnowskich Gór

10 maja, korzystając z pięknej wiosennej pogody, klasy Va i VIa wybrały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór.

Pierwszym punktem wyprawy byłe jedyna w Polsce pustynia – Pustynia Błędowska, zwana „Polską Saharą”. Stanowi ona unikat przyrodniczy i geograficzny. Mogliśmy ją podziwiać z nowo wybudowanego dzięki funduszom unijnym punktu widokowego „Czubatka”.

tarn_gory2018_1.jpg - 74.17 KB

Następnie dzieci zwiedziły przepiękne ruiny Zamku Ogrodzieniec, leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd we wsi Podzamcze. Historia zamku sięga XIV wieku. Był on świadkiem wielu wydarzeń historycznych takich jak potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów, m. in. „Janosika” czy „Zemsty” Andrzeja Wajdy.

tarn_gory2018_2.jpg - 84.22 KB

tarn_gory2018_3.jpg - 104.42 KB

tarn_gory2018_4.jpg - 84.14 KB

Najważniejszym celem wycieczki była zabytkowa kopalnia rud srebra i ołowiu w Tarnowskich Górach, od 2017 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest tutaj jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna na głębokości 40 metrów umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Około 300 metrowy fragment trasy pokonaliśmy łodzią. Podziemna trasa była udźwiękowiona w autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych. To naprawdę robiło wrażenie!

tarn_gory2018_5.jpg - 67.40 KB

Przy budynku kopalni czekała na nas jeszcze jedna, ostatnia już atrakcja, Skansen Maszyn Parowych.

tarn_gory2018_6.jpg - 86.33 KB

tarn_gory2018_7.jpg - 74.42 KB

Wróciliśmy z naszej wyprawy zadowoleni i pełni wrażeń!

Anna Kurzeja
Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!