Get Adobe Flash player

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

Legendy świętokrzyskie są nam bliskie!!!

Dzień 27 marca to od 1961 r. Międzynarodowy Dzień Teatru. Nie mogliśmy w naszej szkole zapomnieć o tym wyjątkowym święcie i dla podkreślenia jego ważności postanowiliśmy wybrać się do Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, aby obejrzeć sztukę pt. „Cyrograf”.

Spektakl oparty na świętokrzyskich legendach zrobił na uczniach klas IVc, IVd i IVe oraz ich opiekunach ogromne wrażenie swą magiczną atmosferą, odniesieniami do średniowiecznej historii oraz przekazywanymi wartościami moralnymi.

Przedstawienie przeniosło nas w zamierzchłe średniowieczne czasy i w interesujący sposób pokazało najciekawsze legendy regionu świętokrzyskiego. Niewątpliwie pomogły w tym kostiumy aktorów oraz scenografia, w której można dostrzec ciężkie tkaniny, drewno, wiklinę i sznurek. I jedno, i drugie doskonale oddaje klimat epoki pierwszych Piastów.

Do sztuki zostali wprowadzeni bohaterowie kilku legend. Widzimy w niej księcia Mieszka, syna Bolesława Śmiałego, który po cudownym ocaleniu z rąk zbójców dzięki wstawiennictwu św. Wojciecha, zakłada klasztor, a obok niego gród zwany Kiełce, dzisiaj Kielce. Spotykamy także pyszałkowatego Emeryka pielgrzymującego do klasztoru na Świętym Krzyżu. Za swa pychę został on zamieniony w kamień, który według legendy co rok przesuwa się w stronę szczytu o ziarenko piasku. Gdy ukończy swą pielgrzymkę i dotrze na Święty Krzyż, jego winy zostaną odpuszczone, ale nastąpi także koniec świata. Kolejną postacią rodem ze świętokrzyskich legend, którą spotkaliśmy na deskach kieleckiego teatru, jest zbój Madej – najsłynniejszy rozbójnik świętokrzyski. Kiedy dowiedział się, jakie cierpienia czekają go w piekle na specjalnie przygotowanym dla niego „madejowym łożu”, postanowił odmienić swoje życie. Zapomniał o zbójowaniu, swe skarby oddał ubogim, pokutując i modląc się, został pustelnikiem. Odkupił swoje winy i uniknął tego, co szykowały dla niego diabły. Nie sposób zapomnieć o postaciach świętokrzyskich czarownic, będących przecież symbolem naszego regionu. Pełna dynamizmu scena sabatu czarownic na Łysej Górze na wszystkich wywarła niezapomniane wrażenie. Dzikie tańce czarownic i biesów wokół ogniska, okrzyki, śpiewy, czary i rzucane zaklęcia w niejednym widzu-czwartoklasiście wywołały niepokój i obawę.

Jak widać spektakl pt. „Cyrograf” to świetny sposób na zapoznanie się z historią i legendami naszej ziemi. Może w nim znaleźć coś dla siebie zarówno młodszy, jak i starszy widz. Nie są to tylko plastyczne obrazy nawiązujące do świętokrzyskich legend i oddziaływujące na naszą wyobraźnię, sztuka zawiera także treści przekazujące pewne prawdy moralne o tym, że warto być dobrym, że nigdy nie jest za późno na zmianę swojego życia, że kłamstwo i obłuda zawsze wyjdą na jaw.

Poruszeni, zaintrygowani oraz pełni teatralnych wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną, mając nadzieję, że spektakle teatralne staną się celem jeszcze niejednej naszej wycieczki nie tylko z okazji Święta Teatru.

Justyna Nieć, Danuta Nowak

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!