Get Adobe Flash player

Odwiedza nas 306 gości oraz 0 użytkowników.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

Uczniowie klasy Ia i IIa wzięli udział w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju. Gościem spotkania była Agnieszka Frączek.

Pani Agnieszka Frączek z wykształcenia jest germanistką i leksykografem, z zamiłowania – autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim jako adiunkt-językoznawca. Wielką frajdę sprawia jej zabawa językiem – zwłaszcza w twórczości dla dzieci. 

Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010). W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych).

Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie).

Bardzo wiele wierszy Agnieszki Frączek znajduje się w podręcznikach dla najmłodszych klas szkół podstawowych. Podczas spotkania z dziećmi Agnieszka Frączek przeczytała wiele spośród swoich znanych wierszy. Już odczytane na początku wiersze: „Ja w takich warunkach pracować nie mogę” i „Słonie na spadochronie” wzbudziły entuzjazm dziecięcej widowni. Agnieszka Frączek w interesujący sposób opowiedziała dzieciom jak powstaje książka. Zwróciła uwagę na pracę ilustratora, redaktora, wydawcy, księgarza, bibliotekarza. Na spotkaniu nie zabrakło też licznych pytań zadawanych przez dzieci  dotyczących zarówno pracy jak i życia prywatnego pisarki, na które pani Agnieszka chętnie odpowiadała. Miła atmosfera, wesoła zabawa i pełne humoru wiersze z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci. Na zakończenie uczniowie naszej szkoły serdecznie podziękowały pani Agnieszce wręczając miły upominek, m.in. zdjęcia z inscenizacji opowiadania Ucieczka smoków jej autorstwa. O tym jak bardzo podobała się naszym czytelnikom twórczość  Agnieszki Frączek świadczą  kupowane przez  dzieci  książki, do których autorka po spotkaniu wpisywała dedykacje i autografy. Z pewnością będzie to dla nich niezwykła pamiątka, a czytając w swoich podręcznikach do języka polskiego teksty Agnieszki Frączek, będą mogły przypomnieć sobie spotkanie z ich autorką. Nie zabrakło też pamiątkowego wpisu autorki do Kroniki naszej szkoły, oraz pamiątkowych zdjęć z uczestnikami spotkania. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Ewie Marciniec – dyrektor biblioteki oraz pracownikom za umożliwienie dzieciom spotkania z panią Agnieszką Frączek.

fraczek2018_1.jpg - 81.05 KB

fraczek2018_2.jpg - 89.97 KB

„W moich książkach nie ma zadań z liczenia czy pisania, ale czytając wiersze, można poćwiczyć wymowę, nauczyć się, jak poprawnie mówić po polsku, a jakich form unikać; można się dowiedzieć, co to znaczy „mieć siano w głowie” albo „chodzić spać z kurami””.

Agnieszka Frączek

Ewelina Ciślak
Marzena Gzyl
Alicja Zdziarska

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!