Spotkania z folklorem

W ramach innowacji pedagogicznej „W starym Busku” uczniowie klasy IV b, V b i II c przygotowali spektakl pt.: „Gaik”, który został zaprezentowany mieszkańcom Buska-Zdroju i przybyłym gościom w dniu 20.05.2017r. podczas „Buskich spotkań z folklorem”.

Chodzenie z Gaikiem to obrzęd nawiązujący do magii wegetacyjnej podkreślający odradzanie się przyrody na wiosnę. Tak, jak marzanna jest przegnaniem zimy, tak gaik jest wprowadzeniem wiosny. Kolor zielony symbolizuje pobudzenie przyrody do życia, a kolorowe ozdoby akcentują różnicę między bujną wiosną, a martwotą zimy. Nieodłącznym elementem „chodzenia z gaikiem” jest piosenka z życzeniami szczęścia i pomyślności, które kolędujący składają odwiedzanym gospodarzom, śpiewając: „(…) nasz Gaik zielony pięknie ustrojony, pięknie mu się chodzi, bo mu się tak godzi (…)”.

folklor2017_1.jpg - 91.19 KB

Występ wzbudził duże zainteresowanie i został nagrodzony gromkimi brawami. Wielką atrakcją było nasze „stoisko” podczas Kiermaszu Rękodzieła w dniach 20-21 maja, na którym sprzedawane były różnego rodzaju kwiaty i ozdoby wykonane ręcznie z bibuły. Uwagę przyciągali szczególnie klasy III e, którzy samodzielnie wykonywali piękne maki.

folklor2017_2.jpg - 124.87 KB

Dzieci przybliżały w ten sposób dorobek kulturalny i materialny naszego regionu integrując się z miejscową społecznością.

Spektakl pt.: „Gaik” przedstawiony został również w naszej szkole w dniu 24 maja.

folklor2017_3.jpg - 118.30 KB

Realizatorzy innowacji: